PRAWA WYBORCZE KOBIET
Wydany 28 listopada 1918 r. dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego przyznał kobietom w Polsce czynne i bierne prawa wyborcze. Podobne prawa przysługiwały wówczas obywatelkom zaledwie kilku krajów na świecie.
Kobiety w Polsce 102 lata temu stały się #PodwójnieWolne – wolne dzięki odzyskaniu przez Polskę niepodległości i wolne w prawach obywatelskich! Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia filmu w reżyserii Łukasza Izerta i dr Agnieszki Konik, według scenariusza prof. Magdaleny Gawin i dr Agnieszki Konik. Tytuł filmu „Podwójnie wolne”, to słowa jednej z sufrażystek, komentujących ukazanie się dekretu z dnia 28 listopada 1918 r. przyznającego Polkom pełnię praw wyborczych. Zwracają one uwagę na szczególny rodzaj splatania się walki Polek o równouprawnienie z walką o niepodległość kraju.
Film „Podwójnie wolne. Prawa polityczne kobiet 1918” przedstawia genezę, kontekst i specyfikę ruchu emancypacyjnego w Polsce wraz z jego reminiscencjami aż do współczesności.
W filmie odnajdziemy znane, mniej znane oraz zupełnie zapomniane kobiety, których dorobek i życiorysy stanowią integralną część historii Polski. Do przybliżenia postaci i wydarzeń sprzed lat wykorzystano w filmie zdjęcia archiwalne, pochodzące ze zbiorów Polony, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Muzeum Niepodległości oraz Studium Polski Podziemnej w Londynie.
https://www.facebook.com/InstytutPileckiego
[źródło]; https://www.facebook.com/mkidn
przypomina o tej ważnej rocznicy premierą animowanego filmu i wirtualną wystawą o tamtych wydarzeniach
Komentarze
Prześlij komentarz